Dunja Fabjan, 10. 8. 2024

Sijajen uspeh na 9. srednjeevropskem tekmovanju iz astronomije in astrofizike

Odlične uvrstitve slovenskih dijakov in najboljši ekipni dosežek na srednjeevropskem tekmovanju na Madžarskem

Med 7. in 9. avgustom 2024 je v Bakonybélu na Madžarskem potekalo 9. srednjeevropsko tekmovanje iz astronomije in astrofizike (CEOAA). Slovenska astronomska ekipa je na tekmovanju ponovno požela sijajne uspehe.

Peter Andolšek (Gimnazija Bežigrad) je postal zmagovalec tekmovanja, Žan Arsov (Gimnazija Bežigrad) pa je osvojil laskavo tretje mesto. Oba sta osvojila zlato medaljo. Vrhunsko sta se uvrstila tudi Žiga Vučajnk (I. gimnazija v Celju) na petem in Aleš Rus (Gimnazija Bežigrad) na šestem mestu, ki sta za svoj uspeh prejela srebrni medalji. Odlično se je odrezala tudi Patricia Király (Gimnazija Bežigrad), ki je prejela bronasto medaljo. Peter je na teoretičnem delu tekmovanja dosegel vse možne točke, poleg tega pa je najboljši rezultat dosegel tudi v kategoriji obdelave podatkov. Slovenska ekipa se s tem lahko pohvali z najboljšim ekipnim dosežkom na tekmovanju. Ekipo sta vodila Vid Kavčič in Simon Bukovšek.

Za sijajnimi uspehi ekipe se skriva ogromno truda in dela, ki so ga v priprave vložili tako tekmovalci in tekmovalke kot njihovi mentorji in mentorice. Po zaključenem obsežnem izbirnem postopku, ki so ga morali kandidati prestati za uvrstitev za olimpijsko ekipo, se je ekipa v začetku julija v Avberju na Krasu udeležila še dodatnih intenzivnih priprav.

Logo Srednjeevropske olimpijade iz astronomije in astrofizike. Avtor je olimpijec Žan Arsov.Srednjeevropsko astronomsko tekmovanje je že skoraj desetletje ključen del priprav slovenske ekipe na Mednarodno olimpijado iz astronomije in astrofizike. Letošnje tekmovanje je bilo prav posebno, saj se je stalnim članicam Sloveniji, Hrvaški in Madžarski na tekmovanju pridružila še gostujoča ekipa Saudove Arabije. Poleg tega je upravni odbor tekmovanje z Astronomskega tekmovanja treh dežel preimenoval v Srednjeevropsko tekmovanje iz astronomije in astrofizike (Central European Olympiad on Astronomy and Astrophysics). Razen novega imena se tekmovanje ponaša tudi s prenovljeno grafično podobo (slika na levi), ki jo je oblikoval naš olimpijec Žan Arsov.

Tekmovalki in tekmovalcem čestitamo za žlahten uspeh ter jim želimo srečno v spopadu z novimi izzivi v Vassourasu v Braziliji, kjer bo konec avgusta potekala mednarodna olimpijada.

Vid Kavčič

 

Na naslovni sliki (od leve proti desni): Simon Bukovšek (vodja ekipe), Žan Arsov (tretje mesto in zlata medalja), Aleš Rus (srebrna medalja), Peter Andolšek (prvo mesto in zlata medalja), Žiga Vučajnk (srebrna medalja), Patricija Király (bronasta medalja) ter Vid Kavčič (vodja ekipe).

Na naslovni sliki (od leve proti desni): Simon Bukovšek (vodja ekipe), Žan Arsov (tretje mesto in zlata medalja), Aleš Rus (srebrna medalja), Peter Andolšek (prvo mesto in zlata medalja), Žiga Vučajnk (srebrna medalja), Patricia Király (bronasta medalja) ter Vid Kavčič (vodja ekipe).

 

 Tekmovalci in tekmovalce skupaj z mentorji pred observatorijem v Bakonybelu na Madžarskem.

Tekmovalci in tekmovalke skupaj z mentorji pred observatorijem v Bakonybélu na Madžarskem.